Poradników jak napisać DOBRE CV opublikowano setki jednak niewiele z nich zostało napisanych przez osoby zajmujące się rekrutacją PROFESJONALNIE, stąd postanowiliśmy udostępnić poniższy materiał zawierający kilka kluczowych porad, z nadzieją, że ułatwi on poszukującym napisanie idealnego CV i zdobycie wymarzonej pracy.
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE – jest najważniejszym elementem Twojego CV i twoim największym atutem. Dlatego zadbaj aby było bardzo dobrze opisane, dokładnie, obszernie i zrozumiale. Opisz wyczerpująco zakres obowiązków, zadania, projekty, w których uczestniczyłeś oraz jaką rolę w nich pełniłeś, etc., w szczególności w Twojej ostatniej (aktualnej) pracy. Nie wystarczy napisać Księgowy, Prawnik czy Doradca Podatkowy, gdyż są to tylko nazwy stanowisk i nic nie mówią o zakresie obowiązków, realizowanych zadaniach i posiadanych umiejętnościach.
Umieść Doświadczenie Zawodowe przed Wykształceniem – to najważniejsza informacja w Twoim CV.
ZBĘDNE INFORMACJE w DOŚWIADCZENIU ZAWODOWYM – jeśli jesteś osobą z kilkuletnim doświadczeniem, np. Specjalistą, Kierownikiem, Managerem, to nie pisz w CV o praktykach studenckich czy pracach dorywczych typu kelnerowanie w Londynie czy bawienie dzieci w USA.
TZW. PODSUMOWANIE – umieszczane na początku CV zawsze zawierają te same informacje typu: AMBITNY, UCZCIWY, ZMOTYWOWANY, ZAANGAŻOWANY itd. itp. Jeszcze nikt nie napisał ŻE JEST NIEZAANGAŻOWANY, NIEUCZCIWY i LENIWY… Radzimy zrezygnować z tego typu niepotrzebnych wypełniaczy a miejsce wykorzystać na szerszy opis doświadczenia zawodowego.
ODWRÓCONA CHRONOLOGIA – zawsze na górze dajemy ostatnie (aktualne) miejsce zatrudnienia i ostatnią szkołę.
EDUKACJA – skup się na najważniejszych informacjach czyli Studia, Doktorat czy MBA. Informacje o ocenie z matury czy średniej ze studiów są zupełnie zbędne.
CZCIONKA – najlepiej Arial lub Times New Roman. Zrezygnuj z czcionek imitujących odręczny charakter pisma lub typu COMIC. Najistotniejsze informacje w Twoim CV (np. nazwy stanowisk) wyróżnij pogrubieniem lub podkreśleniem. Postaraj się jednak nie nadużywać tych dodatków, by nie uczyniły Twojego CV nieczytelnym.
DANE OSOBOWE – Imię, Nazwisko, adres email, numer telefonu oraz rok (data) urodzin w zupełności wystarczą. Zbędne są takie informację jak: stan cywilny, ilość dzieci wraz z ich wiekiem i imionami. Także pełny adres zamieszkania z podaną nazwą ulicy, numerem domu i mieszkania nie jest potrzebny do oceny profilu zawodowego.
ADRES MAILOWY – zadbaj aby Twoje CV było wysłane z profesjonalnie wyglądającego adresu mailowego, dobry adres to imie.nazwisko@gmail.com. Adresy mailowe przykładowo: super-macho@… czy wypasiony@… a także te na …@buziaczek.pl nie przysparzają splendoru.
ZDJĘCIE – powinno być i powinno być PROFESJONALNE, nigdy nie wklejaj zdjęć z wakacji czy imprez. Jest to także jedyny element w CV który może być kolorowy.
GRAFIKA i KOLORY – zadbaj o poprawność graficzną swojego CV. Absolutnie zaniechaj używania kolorowych ramek, tła w kwiatuszki, kolorowych podkreśleń i innych upiększeń. Użyj koloru czarnego lub dowolnego innego pod warunkiem, że jest czarny.
JĘZYKI OBCE – znajomość jest BIEGŁA albo DOBRA domyślnie w piśmie i w mowie. Jeśli język znamy SŁABO lub KOMUNIKATYWNIE lepiej nie piszmy o tym wcale.
OBSŁUGA KOMPUTERA – jeśli jesteś specjalistą komputerowym lub programistą to warto zadbać aby ta część CV była możliwie dobrze opracowana. Jeśli nasza znajomość ogranicza się do praktycznego użytkowania lepiej nic nie pisać zamiast wyliczać, iż znamy WINDOWS XP, VISTE, OUTLOOK, INTERNET EXPLORER, itp.
PRAWO JAZDY – często podawana jest informacja o posiadanym prawie jazdy, jeśli jednak nasza praca nie wiąże się z zawodowym użytkowaniem samochodu, to możemy tę informację wykreślić.
HOBBY – jesteś profesjonalistą więc możesz śmiało zrezygnować z opisywania swoich hobby. Pamiętaj, że pracodawca szuka pracownika z konkretnymi kompetencjami a „hobbystę” kina czy wędkowania.
ILOŚĆ STRON – idealnie 1 strona, maksymalnie 2 strony. Przypominamy, że CV to nie AUTOBIOGRAFIA. Bardzo długie i rozbudowane CV wskazują często na problem kandydata z oceną tego, co jest rzeczywiście ważne.
FORMAT – stwórz CV w edytorze tekstowym WORD, nigdy w EXCEL !! Używaj marginesów i tabulatorów zamiast setek spacji. Nie twórz dokumentu w excelowych kolumienkach. Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką, dlatego zadbaj aby było dobrze sformatowane – dokładnie sprawdź pisownię wszystkich wyrazów (literówki, błędy ortograficzne, brak/nadmiar wielkich liter, stylistyka), wyjustuj tekst, sprawdź czy ostatnia linijka tekstu nie ucieka na nową stronę, obejrzyj dokument w wersji „podgląd wydruku”.
ZANIM WYŚLESZ CV do HH NAZWIJ ODPOWIEDNIO PLIK – zanim wyślesz CV zadbaj aby plik identyfikował się z Twoją osobą, a jego nazwa składała się z takich elementów jak: Nazwisko Imię CV, na przykład: Kowalski Jan_CV.doc (pliki nazwane: Moje CV ze zdjęciem.doc lub samo CV.doc nie ułatwiają HH pracy a Wam nie pomagają się pozytywnie wyróżnić).
Do HH wyślij swoje CV w formacie DOC. Pamiętaj o klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych!
Jeśli spodobał Ci się artykuł możesz podzielić się nim ze znajomymi –
Artykuł jest również dostępny na: www.facebook.com/PeopleServiceRecruitment w zakładce Notatki,